به روز شده در: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
درباره ماآیت‌الله هاشمی رفسنجانی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با هدف ایجاد عقبه علمی و تحقیقاتی برای امور بنیادین، مرکز تحقیقات استراتژیک را در سال ١٣٦٨ پس از پایان یافتن هشت سال جنگ تحمیلی و در دوران سازندگی تاسیس نمود.
نگاه ایشان به مرکز تحقیقات استراتژیک که در آن هنگام عهده‌دار ریاست جمهوری ایران بود، آزاداندیشی در ابعاد علمی و دینی و ایجاد پل ارتباطی میان دستگاه‌های اجرایی و بدنه دانشگاهی و حوزوی جامعه بود. در سال ١٣٧٦، به دستور آقای هاشمی‌رفسنجانی به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرکز تحقیقات استراتژیک به نهاد مجمع منتقل شد و همچنان تحت نظارت و راهبری ایشان: در حیطه وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام، از جمله تدوین سیاست‌های کلان نظام، ارائه مشاوره به مقام معظم رهبری و ارائه راه‌حل در موضوعات کلان کشور، به فعالیت خود ادامه داد.

ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک از آبان ۱۳۹۲ طی حکمی از سوی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر عهده دکتر علی اکبر ولایتی می‌باشد.
چشم‌انداز مرکز تحقیقات استراتژیک

مأموریت اصلی مرکز تحقیقات استراتژیک در حکم رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای انتصاب دکتر ولایتی به ریاست این مرکز بازگو شده است: «رجاء واثق دارم مرکز تحقیقات را در چارچوب سیاست‌های کلی نظام ... به عنوان بازوی تحقیقاتی نظام جمهوری اسلامی و به ویژه مجمع تشخیص مصلحت نظام راهبری خواهید کرد.»


اهداف:

مرکز تحقیقات استراتژیک از بدو تأسیس در سال ١٣٦٨ تاکنون با بهره‌مندی از حضور نخبگان علمی و اجرایی کشور، اهداف کلانی را دنبال می‌کند:

· انجام تحقیقات راهبردی و بنیادین برای پیشرفت نظام و حکومت اسلامی.

· تولید پشتوانه علمی و پژوهشی جهت تنظیم سیاست‌های کلی و تصمیمات اساسی کشور و نظام اسلامی با انجام پژوهش علمی در سه بخش امور بنیادین، امور راهبردی و امور کاربردی.

· نوسازی و بازسازی پایه‌های تمدن نوین اسلامی با ایجاد بنیان‌های فرهنگ و تمدن اسلامی در کشور و حرکت به سوی اوج‌گیری دوباره تمدن اسلامی.

· آینده‌پژوهی و پیش‌بینی آینده با انجام پژوهش‌های عمیق جهت به‌دست‌گیری ابتکار عمل در همه حوزه‌های علم و فناوری.


وظایف:

مرکز تحقیقات استراتژیک در راستای تحقق اهداف، وظایف زیر را برای خود تعریف نموده است:

·رصد مستمر تحقق اسناد بالادستی (سند چشم‌انداز ١٤٠٤، سیاست‌های کلی اصل ٤٤ و ...) و سیاست‌های نظام در همه ابعاد سیاست، اقتصاد، فرهنگ و ...

·تقویت فرهنگ به منظور پیشرفت نظام اسلامی.

·fرقراری ارتباط با مراکز علمی معتبر دنیا به ویژه جهان اسلام و تبادل دستاوردها، مطالعات و تحقیقات.

·برقراری ارتباط فرهنگی بین کشورهای جهان اسلام.

·تقویت و رصد مستمر فرهنگ عمومی جامعه و تبیین هویت اسلامی و هویت ایرانی.


ساختار:

مرکز تحقیقات استراتژیک با هفت معاونت پژوهشی و اجرایی در راستای اهداف و وظایف خود عمل می کند. معاونت های پژوهشی مرکز عبارت‌اند از:

- معاونت پژوهش‌های روابط بین‌الملل

- معاونت پژوهش‌های سیاست خارجی

- معاونت پژوهش‌های اقتصادی

- معاونت پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی

- معاونت پژوهش‌های حقوقی

- معاونت پژوهش‌های علم و فناوری

- معاونت اجرایی و اطلاع‌رسانی:

معاونت اجرایی و اطلاع‌رسانی طی حکمی از سوی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر عهده مهندس غلامرضا فروزش می‌باشد. وی علاوه بر این به عنوان قائم مقام مرکز تحقیقات استراتژیک و همچنین پژوهشکده تحقیقات راهبردی انجام امور اجرایی و علمی این مجموعه را بر عهده دارد.

بخش اجرایی و اطلاع‌رسانی با تأکید بر افزایش بهره‌وری و با درک ضروریات عصر فناوری، مأموریت خود را فراهم نمودن محیط پژوهشی مناسب برای صاحب‌نظران و مسئولین و مقامات کشور با مدنظر قراردادن ارتقای کیفی و غنای علمی پژوهش، سهولت دسترسی به منابع معتبر و جدید داخلی و خارجی، و تجهیز این مجموعه به زیرساخت‌های مدرن و به‌روز اطلاع‌رسانی تعریف کرده است.وظایف این معاونت در حوزه اجرایی:

- پیاده‌سازی تشکیلات اجمالی و تفصیلی و تأمین نیروی انسانی متخصص و ماهر

- تهیه و تدوین ضوابط اداری و سازمانی و نظارت بر حسن اجرای کار

-تجهیز سازمان به فناوری‌های روز و به‌کارگیری فناوری اطلاعات به منظور افزایش بهره‌وری و کارایی

-پشتیبانی و برگزاری نشست‌ها و همایش‌های ملی و بین‌المللی

- استقرار سیستم مکانیزه اطلاع رسانی و ایجاد بانکی‌های اطلاعاتی موردنیاز

- انجام امور چاپ و انتشار تولیدات علمی

معاونت اجرایی در حوزه اطلاع‌رسانی نیز وظایف زیر را بر عهده دارد:

·روزآمدسازی مجموعه با توجه به ضرورت‌های عصر اطلاعات و دیجیتال

·تجهیز و توسه مستمر منابع کتابخانه بر اساس نیازمندی‌های تحقیقاتی

·نظارت بر گردش صحیح کتب، اسناد و اطلاعات در داخل مجموعه

·انجام پیش‌پژوهش‌های لازم جهت کمک به پژوهشگران

·برقراری ارتباط با کتابخانه‌های مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی معتبر داخلی و خارجی

·فراهم نمودن زیرساخت‌‌های لازم جهت دسترسی به فناوری‌های روز.

·انعکاس اخبار و فعالیت‌های علمی و پژوهشی مرکز با بهنگام‌سازی وب‌سایت مرکز

به منظور سازماندهی همکاری‌های پژوهشی در داخل مجموعه و در میان مراکز پژوهشی و علمی معتبر کشور، در سال ١٣٩٣ با تأیید رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک و به دستور مهندس فروزش، «دفتر همکاری‌های مشترک پژوهشی» تأسیس شد. این دفتر با هدف ایجاد ارتباط و تعامل علمی و پژوهشی با سایر نهادها و مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین نهادهای حاکمیتی، تقنینی و قضایی، مأموریت خود را با انعقاد تفاهم‌نامه‌های علمی با مراکز تحقیقاتی کشور آغاز نمود. از جمله وظایف دفتر همکاری‌های مشترک پژوهشی، تلاش در جهت ایجاد بانک اطلاعاتی جامع کمک به انجام پژوهش‌های توسعه‌ای و مطالعات راهبردی منطقه‌ای در حوزه‌های کلان و ارائه گزارش‌های راهبردی می‌باشد.


پژوهشکده تحقیقات راهبردی

پژوهشکده تحقیقات راهبردی در سال ۱۳۸۹ با هدف توسعه پژوهش‌های بنیادی و راهبردی و تامین نیازهای پژوهشی به ویژه مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شد. ریاست این پژوهشکده دکتر ولایتی است که ماموریت ایشان را به عنوان قائم مقام، مهندس غلامرضا فروزش عهده دار می باشد.
اهداف و مأموریت‌های پژوهشکده:

-انجام پژوهش های بنیادین و راهبردی

-برآورده سازی نیازهای پژوهشی کشور و مجمع تشخیص مصلحت نظام از طریق شناسایی، اولویت‌بندی و اجرای پژوهش و ارائه راهکارهای منطبق بر ویژگی‌های سیاسی، بین‌المللی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، حقوقی، امنیتی و فناوری.

-ارتقای کیفی فعالیت های پژوهشی از طریق همکاری علمی با موسسات آموزشی و پژوهشی داخل و خارج کشور و یا بهره‌برداری از دستاوردهای علمی و پژوهشی آنها

- افزایش توان علمی و تحقیقاتی و پرورش محققان زبده از طریق اجرای دوره‌های آموزشی تخصصی و استفاده مطلوب از منابع انسانی کارآمد