دکتر مداحی در نشست تخصصی «جمهوری، سرمایه¬ها و چالش¬ها»:
راه توسعه، تکیه بر نخبگان است


نشست تخصصی «جمهوری اسلامی ایران؛ سرمایه‌ها و چالش‌ها» صبح روز ١٩ شهریور با حضور حجت‌الاسلام دکتر غلامرضا مصباحی‌مقدم و محمدرضا باهنر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر مداحی قائم مقام دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پژوهشکده تحقیقات راهبردی برگزار شد.
دکتر محمدابراهیم مداحی رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی در سخنرانی خود با محوریت نخبگان، دو سوال مطرح کرده و سخنان خود را به پاسخ این پرسش‌ها و راهبردهای پیشنهادی اختصاص دادند. پرسش‌های مطرح شده عبارت بودند از: راه توسعه یافتگی چیست؟ چرا کشور توسعه نامتقارن دارد؟
رئیس پژوهشکده مرکز مطالعات راهبردی در پاسخ به این سؤالات گفت راه توسعه کپی کردن نیست. وی تأکید کرد هر کشور راه توسعه خود را دارد. راه توسعه آمریکا، تحول در سیستم آموزش و پرورش بود. راه چین تجدید نظر در مالکیت بود و راه توسعه ایران نیز تکیه بر نخبگان است.
دکتر مداحی با تأکید بر لزوم بهره گرفتن از نخبگان در مراکز پژوهشی گفت سامان و دخالت دادن نخبگان در فرآیند توسعه به رشد و اعتلای کشور کمک می‌کند. رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی به قدرت تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در فراتر از مرزها اشاره کرده و تأکید کرد آخرین دوره که ایران چنین قدرتی داشت به دوره صفویه باز می‌گردد که در تاریخ انقلاب اسلامی مجدداً نقش اثرگذاری ایران در بیرون از مرزهای خود به واقعیت می‌رسد و قدرت و قابلیت از دست رفته به کشور بازمی‌گردد. وی در ادامه همچنین در پاسخ به پرسش دوم افزود اکنون در جهان پارادایم دانش بنیان حاکم است و لذا نظام آموزشی ایران نیز باید به جای آموزش برای آموزش، آموزش برای کاربرد و مهارت را محور تمرکز خود قرار دهد و مشاغل هزاره سوم را مدیریت کند که در توسعه‌یافتگی کشور نقش اساسی دارد.
دکتر مداحی با نقد جایگاه ضعیف تفکر راهبردی در ایران و تلاش پژوهشکده مطالعات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای پر کردن این خلاء، پیشنهادهایی برای بهره گرفتن از مراکز مطالعاتی کشور، ارتباط موثر آنها برای خدمت به ایران ارائه کرده و برای دریافت پیشنهاد و همکاری‌های نخبگان ایرانی اعلام آمادگی کرد که این ارتباط از طریق سایت isr.ac.ir برقرار و استمرار داشته باشد.