آغاز به کار سامانه مقالات فصلنامه راهبرد حقوقی به نشانی Lawjournal.csr.ir       ماه خون ماه اشک ماه ماتم شد/ بر دل فاطمه(س) داغ عالم شد//عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم به عزادارن راستین حضرت امام حسین(علیه السلام)      
به روز شده در: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
تعداد بازدید: ۱۷۹۲
برگزاری نشست دو روزه «کمربند و جاده» در ١٤ و ١٥ ماه مه در بیجینگ چین، حاکی از دستورکار دیپلماتیک گسترده و نمادی از سیاست خارجی برون‌گرایانه جهانی چین است که از سال ٢٠١٣ توسط شی‌جین‌پینگ رهبر این کشور مطرح شد و روز به روز در حال تبدیل این کشور به کنشگر استراتژیک مهم در صحنه سیاست بین‌الملل است.
کد خبر: ۶۷۱
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵ - 03 July 2017
برای دسترسی به فایل این مطلب اینجا را کلیک کنید.

برگزاری نشست دو روزه «کمربند و جاده» در ١٤ و ١٥ ماه مه در بیجینگ چین، حاکی از دستورکار دیپلماتیک گسترده و نمادی از سیاست خارجی برون‌گرایانه جهانی چین است که از سال ٢٠١٣ توسط شی‌جین‌پینگ رهبر این کشور مطرح شد و روز به روز در حال تبدیل این کشور به کنشگر استراتژیک مهم در صحنه سیاست بین‌الملل است. این نشست که بالاترین سطح کنفرانس بین‌المللی از زمان طرح این ابتکار توسط چین است، تصویری بزرگ از وضعیت جهان امروز را به نمایش می‌گذارد: رشد شمار زیادی از کشورهای در حال توسعه و نوظهور و کاهش نسبی قدرت اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته. گرچه «ابتکار کمربند و جاده»، در شرف تبدیل به ویژگی بارز اقتصاد جهانی است و بسیاری از آن به عنوان گسترش دور جدیدی از جهانی شدن (جهانی شدن٢) و نظم نوین جهانی چین، یاد می‌کنند، با این حال، وجود اختلاف‌نظرها و تنش‌های سیاسی و اقتصادی از همان ابتدای نشست نشان می‌دهد که در خصوص مقیاس، دامنه فعالیت و نفوذ این ابتکار چه از جهت منفی و چه مثبت مبالغه شده و هنوز درک درستی از این طرح جدید بدست نیامده است. نوشتار حاضر می‌کوشد ضمن اشاره به محورها و دستاوردهای این نشست، به برخی چالش‌های پیش روی چین و پیامدهای آن برای ناظران بین‌المللی بپردازد.
فاطمه محروق
برچسب ها: چین ، شی‌جین‌پینگ
بازگشت با ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: