جمعه 8 مرداد 1395 صفحه اصلی | | |
پژوهشنامه
فصلنامه بین‌المللی روابط خارجی (شماره 1)

تاریخ : مرداد 1388

تهیه شده در : معاونت پژوهشهای سیاست خارجی / گروه مطالعات مبانی سیاست خارجی ج.ا.ا

دریافت فایل ضمیمه :

 

چکیده

جمهوری اسلامی ایران کشوری است بین‌المللی. خاورمیانه نیز به عنوان نظم منطقه‌ای و محیط پیرامونی ایران در کانون روابط بین‌الملل قرار دارد. اهمیت و اولویت ایران و خاورمیانه در سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ و دستور کار بین‌المللی حاکی از این موقعیت راهبردی است. از این‌رو، فهم و هدایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مستلزم شناخت روابط و مناسبات بین‌المللی است. درک تعاملات و نتایج بین‌المللی نیز در گرو تحلیل و تبیین درست ماهیت، کارکرد، ساختار، فرآیندها و پویش‌های نظام بین‌الملل و زیرسیستم منطقه‌ای خاورمیانه می‌باشد. از این رو، واکاوی ماهیت، ساختار، اهداف و جهت‌گیری سازمان‌ها، نهادها، اتحادها و ائتلاف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و تحولات و سیاست‌های سایر کشورها ضرورت می‌یابد.

بر این اساس، سیاست خارجی برترین و بهترین نوع سیاست است. زیرا، با ارزش‌ها و منافع حیاتی کشور و در رأس آنها امنیت ملی و بقای ملت پیوند خورده است. عرصه‌ای که در آن والاترین و عالی‌ترین ارزش‌های کشور و ملت در چارچوب منافع ملی پی‌گیری می‌شود. از این‌رو، سیاست خارجی کشور باید برآیند و تحلیل‌گاه اندیشه‌ها و افکار نخبگان و خرد جمعی جامعه باشد. به‌طوری که آنان بتوانند در فرآیند تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری خارجی کشور مشارکت فعال داشته باشند. آنان باید بتوانند به نقد و بررسی و ارزیابی سیاست خارجی پرداخته و به بهینه‌سازی آن کمک نمایند. این مشارکت فعال و سازنده نیازمند و مستلزم مجاری ارتباطی است که نخبگان فکری ازطریق آن آرا و افکار خود را به نظام تصمیم‌گیری سیاست خارجی وارد سازند. یکی از ابزار و سازوکارهای این تأثیرگذاری نشر و انتشار مجلات تخصصی در حوزه سیاست خارجی و روابط بین‌الملل می‌باشد.

پژوهشکده تحقیقات استراتژیک یکی از مراکزی است که تلاش کرده است به تحقق این امر کمک کند. لذا، این مرکز براساس رسالت و اهداف خود اقدام به انتشار فصلنامه تخصصی «روابط خارجی» در حوزه سیاست خارجی و روابط بین‌الملل کرده است، زیرا اگرچه در سال‌های اخیر مجلات و نشریات متعددی در این حوزه انتشار یافته است، اما با وجود این، خلأ فصلنامه‌ای که انحصاراً به موضوعات و مسائل سیاست خارجی ایران و روابط بین‌الملل بپردازد، احساس می‌شود.

فصلنامه روابط خارجی چند هدف کلی نظری را پیگیری می‌کند. مهم‌ترین هدف آن ایجاد یک مجمع و محفل علمی-فکری است که به مثابه یک اتاق فکر عمل کرده و امکان تعالی افکار اندیشمندان و صاحبنظران سیاست خارجی و روابط بین‌الملل را مهیا کند. دوم، فصلنامه روابط خارجی درصدد است تا زمینه انعکاس دیدگاه‌ها و نظریات متفکرین و اساتید ایرانی در خارج از کشور را به وجود آورد. همچنین فصلنامه دیگری تحت عنوان"The Iranian Review of Foreign Affairs" به زبان انگلیسی منتشر خواهد شد که مکمل «روابط خارجی» خواهد بود. سومین هدف، توسعه و تبیین ادبیات روابط بین‌الملل جهت درک و فهم بهتر آن در حوزه نظری و عملی است. هدف چهارم، توسعه و تعمیق ادبیات و مطالعات علمی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، زیرا علی‌رغم گسترش چشمگیر و قابل توجه مطالعات سیاست خارجی ایران در سال‌های اخیر، همچنان امکان و ضرورت توسعه و تعمیق آن توسط اساتید و اندیشمندان این عرصه وجود دارد.

فراتر از این، فصلنامه «روابط خارجی» اهداف کاربردی و سیاست‌گذارانه را نیز دنبال می‌کند. از آنجا که هرچند مباحث نظری و تجریدی محض برای درک و فهم روابط بین‌الملل و سیاست خارجی لازم می‌باشد، ولی کافی نیست. لذا، باید در کنار تحلیل‌های نظری به امر سیاست‌گذاری خارجی نیز توجه کافی مبذول داشت. به گونه‌ای که این نظریات و آرای نظری در نظام سیاست‌گذاری کشور، راهگشا باشد. از این‌رو، این فصلنامه تلاش می‌کند تا پل ارتباطی بین نخبگان علمی و اجرایی کشور ایجاد نماید و شکاف بین محافل فکری دانشگاهی و سیاست‌گذاری را پر کند. مشارکت و مساعدت به سیاست‌سازی و سیاست‌گذاری بهینه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از طریق انتقال دیدگاه‌های نخبگان کشور هدف کاربردی دیگر این فصلنامه است.

بنابراین، فصلنامه روابط خارجی، فارغ از تعلقات جناحی، نشریه‌ای علمی است که متعلق به همه اندیشه‌ورزان، متفکران، اساتید و صاحبنظرانی می‌باشد که دغدغه توسعه و تعالی کشور را دارند و در جهت اعتلای آن تلاش می‌کنند. امید و انتظار داریم که همه اصحاب اندیشه و فکر ما را با ارائه آثار و آرای خویش در محقق ساختن اهدافمان یاری رسانند. در واقع، انتشار مجله‌ای وزین که درخور شأن و منزلت ایران و ایرانی باشد، نیازمند مشارکت و مساعدت همگی اندیشمندان و فرهیختگان علمی کشور است. در پایان از کلیه اساتید و محققانی که در انتشار نخستین شماره فصلنامه مشارکت نمودند، صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می‌شود.
مطالب منتشرشده دراین شماره :

مقاله درک سیاست خارجی ایران  
تاریخ : مرداد 1388

نویسنده(گان) : پروفسور روح‌الله رمضانی

مقاله امنیت هستی‌شناختی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران  
تاریخ : مرداد 1388

نویسنده(گان) : سید جلال دهقانی فیروزآبادی

مقاله امام خمینی و مبانی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران  
تاریخ : فروردين 1388

نویسنده(گان) : دکتر سید جواد طاهایی

مقاله سیاست خارجی ایران از منظر رئالیسم تهاجمی و تدافعی  
تاریخ : مرداد 1388

مقاله بحران اقتصادی جهان: زمینه‌ها، ابعاد و پیامدها  
تاریخ : مرداد 1388

نویسنده(گان) : دکتر محمود واعظی

مقاله جنگ‌افزارهای کشتار جمعی و کنترل تسلیحات در خاورمیانه  
تاریخ : مرداد 1388

نویسنده(گان) : دکتر سعیده لطفیان

مقاله جهانی شدن، اقتصاد پسافوردیسم و تنگه‌های بین‌المللی  
تاریخ : مرداد 1388

نویسنده(گان) : دکتر نسرین خانیها / مرتضی قورچی

دریافت فایل ضمیمه
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است
تمامی حقوق این سایت متعلق است به مرکز تحقیقات استراتژیک 1385©